You are here
Home > Uroda > Jak się pozbyć rozstępów?

Jak się pozbyć rozstępów?

Defektem skórnym, który dotyka osoby, których masa ciała zwiększa się w szybkim tempie są rozstępy. Te wrzecionowate pasma pojawiają się na skórze na skutek rozerwanych włókien kolagenowych. Włókna kolagenowe mają swoje granice rozciągliwości. W przypadku zbyt dużych naprężeń pękają, co może skutkować bardzo nieestetycznym i trudnym w usuwaniu defektem.

Kto jest narażony na występowanie rozstępów?

Bardzo często, poprzeczne pręgi są defektem towarzyszącym kobietom w ciąży. W ciągu dziewięciu miesięcy masa ciała kobiety wzrasta o nawet kilkadziesiąt kilogramów (w zależności od prowadzonego stylu życia), co nierzadko skutkuje pojawieniem się rozstępów na brzuchu, udach, pośladkach, biuście oraz plecach.

Wrzecionowate pasma można dostrzec bardzo często także u kulturystów i osób trenujących sporty siłowe. Poprzez ćwiczenia dochodzi do wzrostu masy mięśniowej, co może skutkować rozstępami.

Ponadto, rozstępy pojawiają się u osób z dużą nadwagą lub jednostek ingerujących w swoje ciało (np. na skutek zabiegu powiększania piersi czy pośladków).

Profilaktyczne działania

Mając świadomość zagrożenia rozstępami, warto podjąć się realizacji działań profilaktycznych, a mianowicie:

  • wzmożyć pielęgnację skóry narażonej na naprężenia (środki wzbogacane kolagenem i kwasem hialuronowym)
  • odpowiednio zbilansować dietę
  • odżywiać się pełnowartościowo lub uzupełniać dietę suplementami

Jak się pozbyć rozstępów?

Występowanie rozstępów to nie koniec świata. Obecna medycyna pozwala bardzo szybko pozbyć się tego nieestetycznego defektu. Niestety, zabiegi gwarantujące wysoką skuteczność zwykle są bardzo drogie. Seria zabiegów mezoterapii, czy mikrodermabrazji to koszt oscylujący w granicach 1000-2000 złotych.

Widoczność rozstępów można ograniczyć także poprzez skorzystanie z mniej inwazyjnych metod. Kremy i maści na rozstępy rozjaśniają wrzecionowate pasma. Specyfiki tego typu dostępne są w większości aptek (bez konieczności okazywania recepty). Korzystając z tych metod niezwykle ważna jest szybka reakcja. Jeśli rozstępy się zabliźnią, to ich usunięcie tymi sposobami będzie praktycznie niemożliwe.

Dodaj komentarz

Top