You are here
Home > Uroda > Masa mięśniowa – jak zbudować?

Masa mięśniowa – jak zbudować?

Mężczyźni bardzo często za cel stawiają sobie rozbudowę masy mięśniowej. W zasadzie, to nie może dziwić – w końcu, atletyczna i umięśniona sylwetka jest niezwykle atrakcyjna. A Panom, podobnie zresztą jak Paniom – zależy na urodzie.

Niestety, proces rozbudowy masy nie jest łatwy. Wymaga czasu, cierpliwości i sporego zaangażowania. Bezwzględnie należy zadbać o trzy elementy: dietę, trening oraz właściwą suplementację.

Dieta na masę
Jadłospis na masę to nic innego jak 5-6 posiłkowa dieta, której bilans jest znacznie podwyższony. Należy dostarczać zwiększoną liczbę węglowodanów (około 6g na każdy kilogram masy) oraz białka (około 2g na każdy kilogram masy). W bilansie uwzględnić należy również tłuszcze (tylko i wyłącznie zdrowe, w ilości 0,5g na każdy kilogram masy).

Dietę musi cechować regularność. Pory posiłków powinny być stałe, co pozwoli usystematyzować i poprawić wydajność procesów metabolizmu.

Trening na masę
Trening na masę to zajęcia siłowe, które cechuje progresja. Należy bezwzględnie, stale zwiększać obciążenie treningowe, gdyż tylko to pozwoli na trwały wzrost masy mięśniowej.

Trening na masę warto realizować na własnym lub wolnym obciążeniu. Oznacza to, że wykorzystanie wszelkiego rodzaju maszyn izolujących grupy mięśniowe nie jest wskazane.

Forma treningowa może mieć zarówno charakter ogólnorozwojowy (sesje treningowe FBW – Full Body Workout), jak i łączone (2-3 grupy mięśniowe na jednej sesji treningowe).

Suplementacja na masę
Proces wzrostu włókien mięśniowych będzie przebiegał sprawniej i szybciej wówczas, gdy dietę uzupełnimy specjalnymi suplementami diety.

Należy mieć na uwadze, że suplementacja powinna być dostosowana do zapotrzebowania danej jednostki. Nie można „w ciemno” stosować suplementów, gdyż może to być mało efektywne.

W początkowej fazie należy stosować aminokwasy BCAA, l-karnitynę, l-glutaminę. Z czasem suplementacją można uzupełnić o kreatynę w formie monohydratu, a później jabłczanu.

Dodaj komentarz

Top